O mně

Ing. Radislav Hájek, narozen r. 1956, ženatý, dvě dcery..... Od r. 1960 žiji v Havířově. Vystudoval jsem Gymnázium a VŠB. Po 20 letech v OKD jsem v současné době zaměstnán ve veřejné správě v oblasti ochrany životního prostředí.

Fotografuji od útlého mládí, kdy mne k tomu přivedl otec a strýc. Nejdříve jsem „zvěčňoval“ samozřejmě rodinu a přátele... Používal jsem fotopřístroje Čajka, pak jsem za maturitu dostal ZENIT E a bylo rozhodnuto... Taje a kouzla fotokomory mi později odkryla odborná praxe v laboratořích VŠB. Po r. 1980 jsem si již fotografii oblíbil natolik, že se mi stala vážným koníčkem. Zrcadlovkou s teleobjektivem jsem snímal barevné diapozitivy, občas jsem tvořil s Flexaretou VI i černobílé fotografie. Po r. 1990 jsem si pořídil kinofilmovou zrcadlovku Pentax P30, později ji vyměnil za NIKON F65 a převážně jsem už fotil přírodu či krajinu, občas také portréty. S příchodem digitální fotografie se všemi tak rychle se rozvíjejícími a netušenými možnostmi se mi záliba ve fotografování stala hlavním koníčkem. Postupně jsem se plně přeorientoval z „kompaktů“ zn. Olympus na digitální zrcadlovky NIKON (D50, D80, D7000..). Nyní fotím s Nikonem D750.... Od r. 2005 jsem organizoval obnovení činností fotoklubu v Orlové – od r. 2006 dosud (s výjimkou r. 2011) jsem předsedou Fotoklubu Orlová, o.s. Současně jsem také členem Fotoklubu Havířov a od r. 2010 jsem členem Svazu českých fotografů. Vystavoval jsem spolu s Fotoklubem Orlová na několika společných výstavách v Orlové, Havířově, Karviné.... Mé fotografie, zejména zajímavých zákoutí a zbytků „historické“ Orlové, jsou použity v kalendářích, publikacích a reklamních brožurách o Orlové. Soutěžní soubor reportážních fotografií a portrétů z akce „Havířov v květech 2009“ se umístil ve fotosoutěži města Havířov na 1. místě a vítězné snímky byly použity k propagaci města. Také v r. 2011, v dalším kole stejné soutěže jsem obdržel 1. místo za kolekci reportážních portrétů a 2. místo za kolekci na téma „Město“. Mé fotografie jsou zveřejňovány také ve fotočasopisech, např. Photoart, Photolife, Československá fotografie..... V posledním období se věnuji fotografování lidí, zejména inscenované fotografii - portrétu a aktu. Kromě toho využívám každé příležitosti k fotografování přírody a krajiny.

Mým krédem či mottem je zachycovat, zprostředkovat či navodit pozitivní a zajímavé pohledy, okamžiky a situace pro každého, kdo si bude mé fotografie prohlížet.....